Ревматоидният артрит е системна автоимунна болест, която причинява хронично възпаление на ставите. Често освен ставите, заболяването засяга и тъканите около ставите, както и други органи в цялото тяло.
Под „автоимунно заболяване“ се разбира, че тялото атакува клетки и органи „по погрешка“... Имунната система представлява изключително сложна система от специализирани клетки и биологично активни молекули (антителата са едни от тях), които имат за цел да унищожат всеки "нашественик" в човешкото тяло, (бактерии, вируси, чужди тела и др.)
В кръвта на пациентите, страдащи от автоимунна болест, се намират антитела (специални белтъчни молекули, които атакуват определени клетки, тъкани и органи), имунни клетки и молекули посредници, които атакуват собствените за тялото тъкани, като предизвикват в тях възпаление.
Тъй като този тип заболяване е доста всеобхватно и засяга множество тъкани и органи, названието му е „ревматоиден артрит“. Най-честите извънставни прояви са следните:
Мускулоскелетни промени - увреждането на околоставните мускули предизвиква атрофията им (т.е отслабване и скъсяване на мускулите). За атрофията допринасят и "неизползването" на мускулите поради болката, отока и сковаността. Засягането на мускулите е най-силно изразено в ръцете. Често при болните от ревматоиден артрит се получава и синдром на карпалния тунел (свързян е с дланите и китките). Най-често ревматаоидният артрит прераства в остеопороза. Сама по себе си тя атакува не само ставите, но и всички кости от човешкото тяло!
Кожни промени – поява на безболезнени и твърди подутини, наречени "ревматоидни възли". (намират най-често в близост до ставите, върху костна подложка). Друг тип кожни промени са тъмно виолетови петна - "пурпура", които се получават в резултат на излята в кожата кръв от променени кожни кръвоносни съдове.
Съдови промени – Този тип изменения се наричат "васкулит". Той се изразява в гореспоменатата пурпура, а също и в малки кожни язви.
Сърдечни промени – едно от проявленията на ревматоидния артрит е събирането на течност в перикарда, което прави изстласкването на кръв от сърцето по-трудно. В тежките случаи болестните процеси при ревматоидния артрит могат да предизвикат възпаление на сърдечния мускул (миокарда), а също и на клапите на сърцето.
Белодробни промени – събиране на течност около белите дробове и изменение на тъканта се наблюдават най-често като симптоми. Резултатът е белодробна недостатъчност.
Изменения в храносмилателния тракт - сухота в устата, възпаление на стомашната стена (гастрит) или развитие на стомашна язва.
Бъбречно засягане – ревматоидният артрит като цяло не засяга белите дробове. Усложненията идват най-често от лечението, което се прилага пна пациента.
Нервната система - деформацията на ставите и околните тъкани често води до засягане и "заклещване" на минаващите оттам нерви. Пример за това е синдромът на карпалния канал.
Промени в очите – проявява се сухота, а също и чести възпаления.
Както и при доста други заболявания, които засягат ставите на тялото, ревматоидният артрит има етапи на ремисия и такива, в които симптомите се обострят значително.
Както вече споменахме, ревматоидният артрит не може да бъде излекуван. Той е хроничен! Основната цел на лечението е заболяването да бъде в етап на ремисия. Това е от значение не само за здравето, но и за комфорта на пациента. Предлагаме ви няколко насоки, които ще облекчат със сигурност симптомите, за да можете (в случай, че страдате от тази болест) да водите един нормален начин на живот.
Ревматоидният артрит е тежко ставно заболяване, както вече стана ясно. Към него трябва да се подходи с изключително внимание и трябва да се вземат незабавни мерки, за да може евентуалното влошаване да бъде избегнато и болестта да премине в етап на ремисия! Консултацията със специалист е повече от задължителна, вредните навици следва да бъдат премахнати, а качеството на хранене – да се баласира! Всяка една от тези мерки е от значение, за да бъде ефикасно повлияването върху болестта! Призоваваме ви да се грижите за своето здраве!
Кератинът е протеин, важен за кожата, косата и ноктите. Организмът ни го произвежда сам. Той дава сила и устойчивост на тъканите. Можем да подобрим здравето на косата с храни богати на кератин. Такива храни са бадеми, авокадо и яйца. Кератин може да се добави извън тялото с различни терапии. Кератиновите терапии възстановяват косата. Те я правят по-гладка и блестяща.
прочети ощеВ тази статия ще разберете истината за колаген за стави и как той може да поддържа здравословни стави, осигурява ставен комфорт и подобрява гъвкавостта.
прочети ощеКлиноптилолитът е едно от най-изучаваните неща на планетата, обявен от Световната научна организация за минерал на XX век поради граничещите му с вълшебството качества. Използва се от десетилетия като мощен метод за пречистване на водата, в медицината, в козметичната индустрия за подмладяване на кожата, за бърз зарастък на обриви, рани, за забавяне на възпалителните процеси и много други.
прочети още